Široká 326/31, Košice –
mestská časť Kavečany, 04006

moj

ZOO DOM – Centrum environmentálnej výchovy

Publikované:

Zoologická záhrada Košice v stredu slávnostne predstavila vysunuté pracovisko, ktoré nesie názov „ZOO DOM – Centrum environmentálnej výchovy“ na Mojmírovej ulici. Je to prvé zariadenie svojho druhu na Slovensku, kde je inštalovaná stála terárijná expozícia a učebňa pre vzdelávanie žiakov, študentov či iné skupiny. Po vybudovaní akvarijnej expozície bude otvorená aj pre verejnosť.

Zoologická záhrada využila starú nevyužívanú mestskú budovu, ktorú postupne obnovila a prispôsobila na vzdelávacie účely. Aktuálne slúži na výučbové programy najmä pre školy, do budúcna sa počíta s jej otvorením aj pre ďalších návštevníkov.

“Secesnú budovu z roku 1903 sme získali do správy od nášho zriaďovateľa, mesta Košice, pred niekoľkými rokmi. Svojpomocne zo zlepšeného hospodárskeho výsledku a rôznych grantových schém sme ho v rámci rekonštrukcie a adaptácie pripravili do takej podoby, že sme mohli dnes Zoo dom otvoriť a sprístupniť hlavne školám v Košiciach, ale prakticky aj pre ostatné po celom Slovensku,” povedal riaditeľ zoo Erich Kočner. Celkové doterajšie náklady s využitím aj rôznych eurofondov odhadol na sumu do 50.000 eur. Súčasťou obnovy bolo aj nové oplotenie objektu zhotovené na základe torza pôvodného historického. Jedným z výstupov na základe podpory EZÚS Via Carpatia bolo vybavenie učebne vo forme informačno-komunikačných technológii a zhotovenie vzdelávacích a informačných tabúľ v rámci projektu Zoologické záhrady – bez hraníc. Partnerom v tomto projekte bola Zoo Nyíregyháza.

“Krokom číslo dva bude sprístupnenie Zoo domu verejnosti. Uvidíme, ako sa nám podarí vyskladať finančné prostriedky aspoň na provizórne vybudovanie akvarijnej expozície. Počítame s tým niekedy na prelome rokov, možno už od decembra, ale určite to nebude dlhšie trvať ako niekoľko mesiacov,” konštatoval riaditeľ zoo.

V súčasnosti v Centre environmentálnej výchovy možno vidieť napríklad najväčší druh ropuchy na svete – ropuchu obrovskú, leguána, užovky, pytóny, felzumy či šípové žabky. Okrem akvarijnej pribudne aj expozícia nočných živočíchov.

“Chceme, aby hlavne v zimnom období a v prípade nepriaznivého počasia, kedy je problém tráviť dlhší čas v tom obrovskom areáli košickej zoo, mohli návštevníci najmä s malými deťmi nájsť oázu živej prírody v centre mesta,” dodal Kočner.

Páčil sa vám tento článok?
Zdieľajte

Share on facebook
Facebook
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie novinky

Publikované:
Viete, že až miliónu druhov na tejto planéte hrozí vyhynutie? Pomôžte im prežiť a prispejte k zachovaniu biodiverzity. OZ NATURA...
Publikované:
Prispejte k zachovaniu ohrozených druhov. Pomôžte im prežiť. Prispejte k zachovaniu biodiverzity. Občianske združenie NATURA ZOO CASSOVIA vám garantuje, že 2 %...
Publikované:
Prvým tohtoročným mláďatkom, ktoré privítali v košickej Zoologickej záhrade, sa stal baranček ovce kamerunskej. Narodil sa 1. januára 2021. Na svet...