Široká 326/31, Košice –
mestská časť Kavečany, 04006

DSC_0289 (3)

Ohrozené druhy rýb z Mexika

Publikované:

Niektoré druhy živočíchov, ktoré patria do nižších tried stavovcov ako atraktívne cicavce, vtáky alebo plazy si tiež vyžadujú našu pozornosť. Takým príkladom sú aj ryby. Aj medzi nimi nájdeme mnohé, ktoré sú nevšedné svojou farebnosťou, tvarom tela alebo spôsobom života. Pozornosť by sme mali zamerať aj na druhy, ktoré nie sú svojim zovňajškom veľmi nápadné.

Takýmito druhmi sú dva druhy sladkovodných rýb, ktorým sa v košickej Zoo mimoriadne darí. Je to gudea motýliková (Ameca splendens) a ilyodon Whiteov (Ilyodon whitei). Oba druhy sa prirodzene vyskytujú v Mexiku a ich stav vo voľnej prírode má klesajúcu tendenciu. Gudea je podľa Svetového zväzu ochrany prírody (IUCN) dokonca klasifikovaná v kategórii kriticky ohrozený.

Medzi najväčšie ohrozenia, ktoré ohrozujú, ba znižujú ich stavy vo voľnej prírode patrí znečisťovanie vodných tokov, poľnohospodárstvo a akvakultúra, ľudská činnosť (priehrady a vodné hospodárstvo), ako aj nové invázne druhy a choroby.

 

 

 

 

 

Páčil sa vám tento článok?
Zdieľajte

Share on facebook
Facebook
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie novinky

Publikované:
Publikované:
Zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani) je poddruhom stepnej zebry, ktorá bola v zoologických záhradách početne zastúpená. Absentovala tu však akákoľvek...
Publikované:
Prispejte k zachovaniu ohrozených druhov. Pomôžte im prežiť. Prispejte k zachovaniu biodiverzity. Občianske združenie NATURA ZOO CASSOVIA vám garantuje, že 2 %...